Expand

Vychádzky

V roku 2012 sme započali aj tradíciu vlastivedných prechádzok. Za majstra prechádzok bol vymenovaný Ivor Švihran – univerzálna osobnosť – sprievodca, organizátor i prechádzkový dramaturg v jednej osobe. Odvtedy Divízia vlastivedných prechádzok každosezónne pripravovala prechádzky po neznámych miestach mesta a aj cyklovýlety po okolí. Momentálne je divízia v útlme, ale nižšie uvádzame výňatok z kroniky niektorých ročníkov: Sezóna 2012

+ 11. februára sme sa boli pozrieť do jedného z najkrajších palácov na bulvári Štefánikova – do Pisztoryho paláca, bývalého Leninovho múzea.

+ O mesiac neskôr, 31. marca, sa konala druhá vlastivedná prechádzka, kedy sme sa v nečase vybrali po trati bývalej Viedenskej električky.

+ 4. a 18. mája bola na programe prehliadka obrátenej pyramídy, teda Slovenského rozhlasu, čo bola vďaka super výkladu jedna z najvydarenejších vlastivedných.

+ V sparnú nedeľu 7. júla sme preskúmali systematizovaný a efektívny svet fabriky Volkswagen.

+ 22. júla sme sa vybrali do torza Podhradia, prebádali sme aj históriu židovskej komunity v Bratislave a prešli od Nového mosta až ku Pamätníku Chatama Sófera.

+ Dňa 4. augusta sme si pocestovali imaginárnym bratislavským metrom od tépédéčka na Farského až po depo Janíkov dvor.

+ V sobotu 25. augusta sme sa vybrali do tajuplného Pečnianskeho lesa hľadať riadne pozašívané bunkre

československého opevnenia.

+ 8. vlastivedná – 8 ružinovských fontán – 8. septembra. To bola parádne uchodená sobota nielen okolo fontán, ale aj sôch a reliéfov ružinovských sídlisk.

+ Sobotu 22. septembra sme strávili bez áut na legendárnych strechách Kamenného námestia.

+ 20. októbra sme si užívali jesenné lúče slnka na mestských kopcoch Bratislavy od Kalvárie cez Slavín a Murmannovu výšinu až po Bôrik.

+ Tmavým večerom 3. novembra sme pospomínali na osobnosti mesta pochované na Ondrejskom cintoríne.

+ Prvú sezónu sme zavŕšili 30. novembra prehliadkou najväčšieho bratislavského hárddisku – budovy Národného archívu.


Sezóna 2013

++ Už 15. júna sme opäť vyšli na rozpálené strechy Kamenného námestia, aby sme predčasne uvítali leto v meste.

++ Dva týždne potom, 26. júna, sme sa potulovali romantickou Mlynskou dolinou medzi Habánskym mlynom, Kramerovym lomom a bývalými kúpeľmi na Železnej studničke.

++ V strede júla, presne 13. júla, nasledovala prvá cezhraničná vlastivedná v malebnej marhuľoplnej dedinke Kittsee, neznámej aj pod slovenským názvom Kopčany.

++ V sobotu 20. júla sa prvou cykloprechádzkou po piatom bratislavskom obvode a blízkom pohraničí začala písať nová časť vlastivedných dejín.

++ Po roku sme sa 27. júla opäť vybrali na mestské hory zážitkov po známej trase Kalvária – Horský park – Slavín.

++ 3. augusta sme absolvovali druhé cyklovlastivedné dobrodružstvo, tentokrát východnými štvrťami mesta ako Ružinov, či Biskupice a prímestskou Ivankou sme sa navrátili späť do mesta, aby sme skončili na divej nočnej Trnávke.

++ Dňa 17. augusta sa uskutočnil vlastivedný hit druhej sezóny – prechádzka cez dvadsaťdva pasáží mesta s bonusom na atraktívnej streche Domu umenia.

++ Aj 31. augusta sme nasadli na bicykle, aby sme spoznali malokarpatské Nové mesto, Raču a Svätý Jur a z posledných síl vytiahli na Malý Javorník, kde sme z výšin meteostanice zazerali na mesto.

++ Slnečného 7. septembra sme spolu s Petržalským konduktorom Martinom Kleiblom hľadali zabudnutých duchov starej Petržalky, teda domy a miesta, ktoré zostali nezbúrané v tieni panelákov.

++ Hneď nasledujúci deň, 8. septembra, sme strávili jazdou po záhorských štvrtiach Bratislavy, aby sme sa rakúskym pohraničím poza Moravu a Dunaj vrátili nazad do mesta.

++ 15. septembra sme sa po roku navrátili do zarastenej dráhy bratislavského metra osou Petržalky, kde nám miestny metroodborník Peter Martinko opísal všetky technické detaily veľkolepého projektu.

++ Najkontroverznejšiu cykloexpedíciu sme zažili 22. septembra, keď sme si prezreli architektonický trash mesta, príbytky oligarchie a na záver sme sa počľapkali v Jarovskom ramene plnom roztomilých hausbótov.

++ Dňa 28. septembra sme učinili zadosť všetkým, ktorí dovtedy trpeli napoleonským komplexom, keď sme si prešli všetky bratislavské pamiatky pripomínajúce pôsobenie tohto malého veľkého muža.

++ V nedeľu 29. septembra sme zavŕšili cyklosezónu prekvapivo nenáročnou jazdou po karpatských studničkách okorenenou strašidelnými príbehmi Mlynskej doliny.

++ Večerom 8. novembra sme opäť pokračovali v načatej tradícií mierne morbídnych dušičkovských nočných výletov po cintorínoch, tentokrát v odľahlom Urnovom háji a pôsobivom Krematóriu od architekta Milučkého.

++ Sychravého 29. novembra sme si vo vozovni Kopčany pripomenuli druhú prvosezónnu prechádzku po legendárnej Viedenskej električke.

++ 6. decembra sme zvnútra i zvonka vyobdivovali očarujúco obrovskú budovu Istropolisu, pamätníkmi zvanú Dom odborov, a z najvyššieho poschodia výškovej budovy sme zasnene nazerali na predvianočné mesto.

++ Vlastivedný rok sme zakončili 13. a 19. decembra našou klasikou – prehliadkou Slovenského rozhlasu a kedže ste celý rok poslušne chodili na prechádzky o deň neskôr sme Vám rozdali darčeky na Vlastivednej besiedke.


Sezóna 2014

+++ Tretiu sezónu sme započali 4. a 13. júna v obrovskom komplexe Slovenskej televízie, kde sme prekutrali kostýmové sklady, štúdia i kulisárne a stretli mnohé tváre z obrazoviek.

+++ 14. júna sme vyrazili na turisticky podceňovaný Žitný ostrov a odhalili sme tajomnú krásu románskych kostolov v Hamuliakove, Šamoríne, Šamote a Holiciach a nielen to.

+++ V rámci pešieho objavovania bezprostredného okolia Bratislavy sme 21. júna navštívili pútnickú Marianku a dozvedeli sme sa niečo aj z jej baníckej histórie.

+++ 28. júna komusi strašilo vo veži a my sme si užívali jeden z najvydarenejších cyklovýletov vlastivedných čias, pričom sme sa riadne pobáli bratislavských strašidiel.

+++ Už 5. júla sme sa po roku vrátili na všeobľúbené Trnavské mýto a opäť preskúmali zákulisie Istropolisu, teda Domu odborov.

+++ S Malokarpatskom sme neboli v pohode a tak sme cyklovýlet presunuli na 19. júla, aby sme odhalili nádherný vinohradnícky kraj od Bratislavy až po Smolenice.

+++ 20. júla sme si dopriali nedeľnú chvíľku Podhradia a schuti sme sa poprechádzali romantickou štvrťou pod Hradom, z ktorej dýcha aj židovská história mesta.

+++ Za Dunaj sme tentokrát nikoho neposielali, lež 26. júla sme sa vybrali spoznávať krásy zadunajskej krajiny v cípe troch krajín od Rusoviec po Mošoň.

+++ Opäť jeden hit sezóny nastal 2. augusta, keď sme sa túlali mnohými pasážami mesta bratislavského a kochali sa výhľadmi naň.

+++ 9. augusta sme sa na bicykloch zabárali do záhorských viatych pieskov, koštovali sme malokarpatské pramene a prešli sme pamätné miesta československého trampingu.

+++ Čo by to bolo za sezónu, keby sme sa nevybrali spoznávať mestské/hradné/bratislavské vŕšky a tak sme sa 16. augusta vyrazili hľadať tie najkrajšie výhľady, najzelenšie záhrady a najhodnotnejšie stromy tohto mesta.

+++ OZ S(z)lomarát a M_P_ BA dali hlavy dokopy a na 23. augusta vymysleli dvojjazyčný výlet po južnom Slovensku od Podhájskej cez Nové Zámky až do Zemianskej Olče, pričom záujemcovia mohli prespať na čarokrásnom majeri Dropie.

+++ 30. augusta sme sa za upršanej soboty štverali hore-dolu Karlovou Vsou a hľadali sme, čo spája jej staré vinohradnícke časy s dnešnými betónovými.

+++ Hneď po prázdninách sme 6. septembra na bicykloch vyrazili spoznávať prekrásnu krajinu za rakúskymi hranicami plnú zámkov, stredovekých kostolov a rímskych pamiatok, pričom sme nevynechali ani zámockú nádheru v Schlosshofe, v Eckartsau, či v Rohrau.

+++ 20. septembra nás čakal vo Vozovni Jurajov dvor okrem dépébéčkarských vychytávok aj prekvapivý objav v podobne tajomne krásneho opusteného rovnomenného majera.

+++ Že sa skutočné architektonicko-urbanistické peklo ukrýva len kúsok za hranicami Bratislavy sme sa presvedčili už o deň neskôr, 21. septembra, na cyklovýlete po suburbánnych satelitoch Bratislavy ako Čierna Voda, Ivanka, či Malinovo.

+++ 1., 2. a aj 3. októbra sme sa vybrali na najnabubranejšie miesto Slovenskej republiky (ktoré ju má dokonca v názve) a prekutrali sme zákutia Národnej rady na Vodnom vrchu.

+++ Cyklistickú sezónu sme zavŕšili 11. októbra hľadaním pamiatok chudobných čias našej hnusne bohatej Bratislavy a na záver sme si dali prídavok v podobe futuristických sídlisk Ružinova a Biskupíc.

+++ Našu každoročnú dušičkovú púť po bratislavských cintorínoch sme tentokrát venovali Cintorínu Slávičie údolie, kde sme večerom 8. novembra, za svetla sviečok a bateriek, hľadali zabudnuté osudy zosnulých osobností.

+++ 11. decembra sme sa vrátili na prvosezónnu klasiku vlastivedných prechádzok, do Slovenského národného archívu na Machnáči, a opäť nebolo čo ľutovať!

+++ Bratislavské hipsterstvo nás už chcelo ukameňovať a tak sme 19. decembra ako poslednú vlastivednú zaradili bratislavskú Cvernovku, kde sme si prešli jej históriou, súčasnosťou a skončili sme až pri nejasnej budúcnosti.

+++ Čo by to bolo za vlastivednú sezónu, keby nekončila vlastivednou besiedkou, a tak sme si ešte toho istého dňa, 19. decembra, odbehli z Cvernovky rovno do Klubu spisovateľov, kde sme opäť viedli vlastivedné debaty, vystrihovali si vlastivedné origami, zahrali sme sa vlastivednú hru, odpovedali sme na vlastivedný kvíz a tí najšikovnejší vyhrali vlastivedné odmeny.


Sezóna 2015

++++ 1.P Hradný vrch :: 25. júla

++++ 1.C Sedem Vydríc, deväť mlynov :: 26. júla

++++ 2.P Banky, pasáže a kláštory :: 1. augusta

++++ 2.C Skôr než diaľnica :: 2. augusta

++++ 3.P Na vŕšky! :: 8. augusta

++++ 3.C Temné lesy kobylské :: 8. a 9. augusta

++++ 4.P Rača vína i Rača iná :: 15. augusta

++++ 4.C Od mýta do mýta :: 16. augusta

++++ 5.P Tajomstvá Kamzíka :: 22. augusta

++++ 5.C Okolo Petržalky :: 23. augusta

++++ 6.P Na strechách :: 29. augusta

++++ 6.C Všetko najhoršie! :: 30. augusta

++++ 7.P Prečo pyramída? :: 5. septembra

++++ 7.C Benzínky a mlyny :: 12. septembra

++++ 8.P Slovenská televízia :: 16., 17. a 18. septembra

++++ 8.C Za Uhorskou bránou :: 19. septembra

++++ 9.P Slovenský národný archív :: 25. septembra

++++ 9.C Po pútnických cestách :: 26. septembra

++++ 10.P Martinský cintorín :: 7. novembra

++++ 11.P Slovenské národné divadlo :: 28. novembra

++++ 12.P Cvernovka :: 12. decembra

++++ VL_ST_V_DN_ B_S__DK_ '15 :: 20. decembra