Expand

Zdr_v_čk_! Toto je mapa pekných miest a vecí v Bratislave!

Back

Nová Cvernovka

Račianska 78 za Palmou

Názov je trochu záľudný, vysvetlíme ho nižšie... Nová Cvernovka je kultúrne centrum. Pôvodne budova administratívy Dimitrovky, neskôr chemickej školy sa pred pár rokmi zmenila na sídlo desiatok ateliérov dizajnérov, architektov, voľných umelcov, filmárov ale aj vynálezcov, či stártapérov. V prízemí budovy je tzv. Skrytý bar, kam môžete zájsť na nápoj, alebo aktuálny kultúrny program. Na prízemí je otvorený parter s drobnými prevádzkami ako je napr. cukráreň Giraffe bakery, bezodpadový obchod Dobrožrút, detská móda Mile, ale aj recyklovaná móda FRL. Už to veru nie je pankáčina, ako voľakedy. Na dvore je aj veľké ihrisko, terasa s pódiom na outdoorovú kultúru, ale aj komunitná záhrada.

Celý príbeh začal úplne niekde inde. Na Páričkovej pri Mlynských nivách, kde už všetky stopy za tým, čo tu ešte v roku 2016 bolo, zahladil develóper. Dovtedy bola takmer desaťročie budova bývalej fabriky na nite plná ateliérov. V lete 2016 však nový majiteľ definitívne rozhodol o tom, že sa celé osadenstvo umelcov, dizajnérov, architektov a výmyselných malých podnikateľov musí pohnúť niekam inam. V priebehu niekoľkých mesiacov sa pár ľudí z Cvernovky rozhodlo, že založí Nadáciu Cvernovka a pokúsi sa celý toto neuchopiteľné hniezdo presunúť niekam inam. Nuž a po pár ďalších mesiacoch sa na základe "analýz" a živelných "domových schôdzí" rozhodlo o destinácii celého presunu. Bývalá chemická priemyslovka na Račianskej. Neubehol ani rok a budova školy sa zrekonštruovala, starí i noví usadlíci si zriadili v bývalých triedach svoje ateliéry, dielne, skúšobne, prevádzky a podobne.

Čaro dezorganizácie v starých priestoroch nahradila väčšia otvorenosť verejnosti a tak už je možné kedykoľvek prísť, dať si nápoj v bare, alebo na terase, alebo sa zúčastniť kultúrneho programu. Stay tuned a určite si nenechajte ujsť každoročný 1. máj – deň otvorených ateliérov.  www.cvernovka.com

Máš k tomu čo dodať? Ťuk!