Expand

Zdr_v_čk_! Toto je mapa pekných miest a vecí v Bratislave!

Back

Sandberg

Pred Devínskou novou vsou

„Super! Krásny výhľad, keď fúka, tak sa cítiš ako v Číne, normálne piesková búrka.“

„Chránená oblasť – jedinečná – bolo tam more. Na začiatku jari je tam hlaváčik jarný a poniklec – krásne chránené kvety. A salamandra škvrnitá. Aj divé svine v pyžamách tam behajú.“

„Sandberg je chránené územie, čo znamená že sa tam nechodia hľadať žraločie zuby. Ak ich niekto nájde na chodníku tak prosím, ale takých čo tam chodia na „lov" skamenelých žralokov je dosť a nesmierne to tomu miestu ubližuje. Stačí sa pozrieť, ako sú tie pieskové steny popísané. Tak som chcela len upozorniť že by bolo fakt vhodné, ak by sme si pekné miesta v BA chránili. Sandberg by možno zniesol upozornenie, že sa tam nemá chodiť za hľadaním mušlí a že ani cez plot by netrebalo liezt, keď sa tam človek vyberie."

“Len celkom zaujímavá informácia k tomu upozorneniu, aby ľudia do Sandbergu „nešťárali“: Také upozornenie si tam z detstva pamätám, vyrastal som v Devínskej. V škole sme raz na začiatku roka držali minútu ticha za spolužiaka, ktorý sa tam napriek zákazu šplhal a zasypalo ho. Zákaz lozenia spomenul vo svojej knihe Krv aj devínskonovoveský spisovateľ Rudolf Sloboda. Hlavná postava sa k nemu posmešne vyjadrila a zaspomínala, ako sa piesok pri stavbe mnohých domov na Slovinci (miestna časť pod kopcom) nosil priamo z brehov Sandbergu. Pravda je taká, že „jaskyňa“ na Sandbergu bola v mojom detstve niekoľkokrát hlbšia, lebo kopec vplyvom erózie, ale i ľudských zásahov ustupuje.”

Máš k tomu čo dodať? Ťuk!